Keňa: Boj s chudobou, predsudkami a Obama
Čtvrtého listopadu 2008 byl poprvé v historii prezidentem Spojených Států Amerických zvolen afroameričan, Barrack Obama. Všude po světě jeho zvolení vyvolalo velkou vlnu nejrůznějších reakcí, někde smutek, někde překvapení, někde radost. Největší radost však, pomineme-li předvolební tým samého Obamy, jeho zvolení vyvolalo v Keni. Den po volbách byl vyhlášen státním svátkem, lidi vyšly do ulic a oslavovaly jeho volební triumf. Otec Barracka Obamy byl totiž Keňan a pocházel ze západní části země z vesnice Kogelo nedaleko Kisumu. Co na tom, že sám Barrack Obama celý život strávil v USA a pokud občas zavítal na návštěvu vzdálených prříbuzných, musel používat tlumočníka nebo se dorozumívat anglicky, protože jazyk Luo neumí? Je přece jedním z nás, je synem afrického kontinentu, on nám pomůže… Těžko předvídat, jak zvoleni Barracka Obamy ovlivní vývoj keňské republiky, jedno je ale jisté už teď. Jeho vítězstvi dodalo lidem naději a víru v lepší budoucnost. A právě naděje a víra je v Keni a především v jeji západní provincii Nyanza kolem města Kisumu potřebná jako sůl.
Provincie Nyanza je nejchudší a co se týče nemoci nejpostiženější částí země. Je tu malárie, je tu spavá nemoc, je tu tuberkulóza a je tu AIDS. HIV virem je tu nakažen každý sedmý člověk. HIV virus oslabuje imunitu a tělo HIV pozitivního člověka se postupně přestává být schopné bránit sebemenší infekci. Neléčení HIV/AIDS zpravidla vede během několika let k úplné ztrátě imunity a člověk umírá na relativně lehké nemoci. AIDS je pro dnešní generaci všudypřítomnou, neoddělitelnou součástí života. AIDS je všude, v každé vesnici, v každé rodině. Ničí produktivní část populace a tím celou keňskou ekonomiku. Co bude dál? Jde AIDS zastavit?
Nikdo na světě dosud neobjevil lék, který by dokázal virus HIV zničit. Existuje však alespoň antiretrovirální léčba, která šíření viru zpomaluje a nakaženým lidem umožňuje žít delší a plnější život. A především existuje PMTCT program, který je naději další generace. Je nadějí, že další generace bude HIV free. PMTCT (je zkratkou z anglického Prevention Mother to Child Transmission) je komplexní program minimalizující přenos HIV viru z těhotné matky na dítě, ať už během těhotenství, při porodu a po něm v průběhu prvního roku života dítěte.
Magna se podílí na PMTCT programu ve dvou nemocnicích v provincii. Každý měsíc registrujeme do našeho programu přibližně dvacet těhotných HIV pozitivních žen a každý měsíc máme přibližně stejný počet porodů. Úspěšnost programu máme zatím 85 procent. Mohlo by to být víc, ale je před námi ještě dlouhá cesta boje s předsudky, s chudobou. Ale I tak je naše práce smysluplná. Každý měsíc je sedmnáct z dvaceti dětí narozených HIV pozitivním matkám HIV negativních. Je to obrovský úspěch a naděje pro novou generaci. Teprve když budou lidé zdraví, budou schopni měnit své životy k lepšímu. A sen o lepší budoucnosti se může stát skutečností.
Lenka Prantnerová pracuje s Magna Deti v Núdzi v Keni od novembra 2008 ako PMTCT field coordinator.